HEMDEM HER DEM

Kategoriler: Genel

Paylaş:

herdem hem dem

Dem : nefes , varolmak , zaman.

Hemdem : aynı nefesi almak , bir olmak , birlikte varolmak.

Zamanın yenemediği şeyler vardır hayatta ; eskidikçe kıymete binen , mekandan ve durumdan muaf , güzellikle , sabırla işlenen anlar , anılar ve insanlar. Her güne bir anlam yüklemek zor olsa da bir ömre ve barındırdığı güzelliklere , daha çok varolması için nefes katmak lazım. İnsanın yediği , içtiği ve konuştuğu şeye dönüşeceğini kaçınılmaz son varsayarsak bu anlam ve nefes belki de hayatımızın en önemli durumunu oluşturuyor.

Hepimizin aniden gelen ve belki de hazırlıksız yakalanacağımız güzelliklere ihtiyacı var. Koşmak , aramak biraz daha biraz daha diyerek kendimizi hırpalamak yerine zamansız güzelliklere ihtiyacımız var.

Uçurma Avcısı’ nın ve bana göre en az onun kadar başarılı olan “Bin Muhteşem Güneş” kitabının yazarı Khaled Hosseini şöyle der: “Belki de tükenmişimdir. Bir şeyler yapacak, bir şeyler için uğraşacak çabayı kendimde bulamıyorumdur. Benim de emek vermeden güzel giden şeylere ihtiyacım vardır.” ve ekler ; “Beni bana geri vermek istiyorumdur”.

Hepimiz kendiliğinden gerçekleşecek bir mucizeyi , evrenin sırtımızı sıvazlamasını , aynı yolda yürüdüğümüz insanların bize destek olmasını hakettik. Ama asıl sorun şu ; mevzu hiçbir zaman haketmek değildi. Belki de en önemli konu ; verdiğin emeği kutsamak yerine kendini istediğin duruma hazırlamak olmalıydı. İstediğimiz veya istemediğimiz her duruma maalesef alışıyoruz , insanoğlunun en kötü özelliklerinden biri de bu sanırım. Çok çabuk alışması. Farkında olmadan hayır dediğimiz her şeyin içinde , alkışladığımız doğruların karşısında oluveriyoruz. Çünkü zaman bizi içine alıp , kendine alıştırıyor o kadar çabuk ve hızlı geçiyor ki farkettiğimiz de karanlığın içine düşmüş oluyoruz.

İşte tüm bunların ötesinde bir güzellik bulmak gerek , her dem uğruna savaşılacak , varolmanın gücüyle kuvvetlenecek , inanılmış yada ikna olunmuş bir durum değil “inancın” kendisi olabilecek bir doğru. Sizin doğrunuz. Uğruna feda edebileceğiniz ne varsa. İşte hayatın tam da bu noktada varolduğuna , yaşamanın her deminin tam da bu anda tadına varıldığına inanıyorum. Bu yolda yürümek uzun olabilir , insanın varlığı pahasına savunduğu ve emek verdiği şeyleri koruması zor olabilir ama bu yüzden bu yol hala bu kadar güzel.

Dünyayı değiştirmek mümkün olmasa da biz değişeceğiz , çevremiz , inandıklarımız , gördüklerimiz değişecek. İhtimaller denizinde şey birbirine dönüşecek ve sınanacağız çünkü varolmanın en büyük sürprizi bu. Hayatın zamana rağmen zamansızlaştırdığı , mekandan ve durumdan muaf kıldığı , her anını güzellikle ve sabırla işlediğimiz ; her nefeste içimizi dolduran inandığımız tüm güzelliklere.

Demin hemdem olduğunu göreceğimiz zamanlara. Demimize dem olan tüm insanlara.

Etiketler: , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Kategoriler

Son Eklenen Yazılar

KAİNAT

Bir mevsim sonrası , merasim akşamı. İzin verdiğimiz yolların son…

YÖRÜNGE

Hatırlamak için yazdığım bir yazı daha. Günler , aylar ve…
mucize

MUCİZE

Hayat büyük bir bumerang gibi elimde kalıyor. Ne kadar uzağa…

Hakkımda

fatma

Merhaba ; ben Fatma. Sizinle uzun zamandır biriktirdiğim tüm güzellikleri bu blogta paylaşmaya karar verdim. Yeryüzünde gücünden asla şüphe etmediğim bir şey var ise ; o da kelimeler…